godło automobil

Czyszczenie tapicerki samochodowej — co powinieneś wiedzieć?

25 września 2020

Czyszczenie tapicerki samochodowej — co powinieneś wiedzieć?

Czyszczenie tapicerki samochodowej wymaga dokładności i systematyczności. Jest ona materiałem trudnym do czyszczenia i nie wynika to z jej charakteru, a raczej różnych zabrudzeń, na jakie jest narażona. Tapicerka może zostać pobrudzona błotem, napojami i jedzeniem, a nawet detergentami, które były w torbie z zakupami. Przed rozpoczęciem prania fotele powinny zostać wstępnie wyczyszczone i odkurzone. Ułatwi to pranie oraz zapobiegnie innym zabrudzeniom i zniszczeniom foteli. Ważne jest, żeby środki piorące i narzędzia do tego celu używane, były odpowiednio dobrane do materiału, z jakiego jest wykonana tapicerka. Kolejną ważną radą, o której należy pamiętać, jest regularne czyszczenie tapicerki. Stare zabrudzenia mogą być trudniejsze do usunięcia.

Jak wyprać fotele w aucie?

Część samochodów wyposażona jest w fotele wykonane z materiału. Można zdecydować się na samodzielne wyczyszczanie auta, ale najpierw trzeba ocenić, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z takimi zabrudzeniami. Jak już wspomniano, pierwszym krokiem do wyczyszczenia foteli jest ich odkurzenie. Następnie należy wybrać odpowiedni środek. Sprawdzą się m.in.:
– Soda oczyszczona — jest to środek wykorzystywany do czyszczenia różnych powierzchni. Wywabia plamy, ale także zabija nieprzyjemny zapach idący w parze z zabrudzeniami. Jego plusem jest naturalne, bezpieczne działanie, cena i dostępność. Sodę można rozsypać na fotelach i po kilku godzinach odkurzyć. Innym sposobem jest wymieszanie z wodą i sokiem z cytryny, a następnie czyszczenie foteli powstałym środkiem.
– Środki chemiczne do prania — do tego celu można wykorzystać uniwersalne środki dostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Za ich pomocą można wyprać i dywan, i tapicerkę. Niektóre sklepy oferują środki stworzone z myślą specjalnie o tapicerce samochodowej. Zwykle nie wymagają one używania dużej ilości wody.
Wybrane środki warto połączyć z odpowiednimi narzędziami. Mogą być to gąbki i miękkie szczotki. Podsufitkę lepiej czyścić delikatną szmatką lub pieluchą tetrową, gdyż jest to powierzchnia najbardziej narażona na zniszczenia.

Czym czyścić skórę w aucie?

Kiedy już wiemy jak wyprać fotele w aucie, które są wykonane z materiału, czas dowiedzieć się, co zrobić ze skórą. Na pewno jest to jeszcze większe wyzwanie. Bezpiecznym środkiem do czyszczenia skóry może być roztwór octu i wody. Ilość octu powinna być niewielka, a miksturę trzeba wcześniej przetestować na niewidocznym kawałku skórzanych foteli. Jeżeli nie ufamy domowy sposobom, można zdecydować się na preparat do czyszczenia skóry, który można kupić przez internet, w sklepach meblowych i tych z chemią gospodarczą. Po zabiegu fotele skórzane można przetrzeć szmatką zwilżoną olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem eukaliptusowym. Nabłyszczy to skórę, sprawi, że będzie miękka i pachnąca.

Jeżeli dalej wahasz się, czym czyścić skórę w aucie lub jak skutecznie wyczyścić tapicerkę, można zdecydować się na pranie z profesjonalnej firmie. Wówczas będziemy mieć pewność, że tapicerka nie zostanie zniszczona, a fotele będą wyczyszczone dokładnie po takim zabiegu.

Powrót do bloga
Skontaktuj się

Poradzimy w kwestii zakupu samochodu oraz serwisu!

    Polisa samochodowa