godło automobil

Dlaczego zmieniamy opony?

25 września 2020

Dlaczego zmieniamy opony?

Zmiana opon może być kojarzona po pierwsze z ich wymianą związaną z nadejściem sezonu zimowego lub z całkowitą wymianą danego kompletu opon. Zazwyczaj jest to spowodowane zniszczeniem opony lub jej eksploatacją. Zauważyć to można po zmniejszeniu głębokości bieżnika. W celu weryfikacji tego parametru warto wykonać badanie głębokości bieżnika. Sezonowa zmiana opon jest konieczna z uwagi na znaczne różnice w pogodzie, jakie występują pomiędzy latem a zimą. Latem mamy trzydziestostopniowe upały i rozgrzany asfalt, a zimą mrozy, zaśnieżone i oblodzone drogi. Całosezonowe opony mogą nie poradzić sobie z takimi różnicami.

 

Kiedy zmienić opony?

W przypadku sezonowej wymiany opon kierować się należy przede wszystkim temperaturą. Jeśli sięga ona 7-8 stopni Celsjusza, wówczas jest to czas na wymianę opon na zimowe. Natomiast jeśli wiosną zaczyna ona przekraczać te wartości, można znów powrócić do opon letnich. Można kierować się także indywidualnymi preferencjami. Jeśli ktoś jeździ dużo i w dalekie trasy, wówczas można zdecydować się na wymianę opon już przy temperaturach 10 stopni, aby śnieg nie zaskoczył w trasie. W przypadku, kiedy rozważamy zakup całkiem nowych opon, wyznacznikiem czasu wymiany powinna być wspomniana już głębokość bieżnika. Do wymiany nadają się opony letnie z bieżnikiem o głębokości 2-3 mm, a opony zimowe z bieżnikiem ok. 4 mm. Warto kierować się także innymi parametrami jak ilość przejechanych kilometrów lub czas, jaki upłynął od ostatniej wymiany opon.

Ile trwa wymiana opon?

Koszt wymiany opon i czas jej trwania zależą od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wielkość opon w danym aucie. Duże znaczenie ma także rodzaj felg (czy są aluminiowe, czy stalowe). Czas wymiany może zależeć także od stanu opon i konieczności wyważenia kół samochodu. Wiele osób zapomina także, że największy wpływ na czas wymiany opon ma przede wszystkim… serwisu wymiany opon. Jeśli w sezonie masowej wymiany opon zostawimy wykonanie tej usługi na ostatnią chwilę i zgłosimy się do mechanika, kiedy spadnie pierwszy śnieg, może okazać się, że przed nami w kolejce czeka już kilkanaście osób. Większe kolejki są też w warsztatach w weekendy i popołudniami, gdyż ludzie odwiedzają je po zakończeniu własnej pracy. Zwykle jednak sama wymiana opon trwa od 20-30 minut do maksymalnie godziny. Ta górna granica jest raczej rzadkością i wynika z kolejek lub problemów, a nie samej pracy związanej z wymianą opon.

 

Jak często należy zmieniać opony?

Sezonowa zmiana opon powinna odbywać się dwa razy do roku — tu nie ma się nad czym zastanawiać. Wymiana opon na nowe to bardziej złożony temat. Sztandarową granicą jest 10 lat — opony nie powinno się używać dłużej. Jednak specjaliści zalecają, by wymienić opony już po 6 latach. Wtedy właśnie ryzyko związane z ich użytkowanie wzrasta. Nie ma jednak jednego wyznacznika. Najważniejsze, by samodzielne obserwować opony, kontrolować stan bieżnika i ilość przejechanych kilometrów. W razie potrzeby o opinię można zapytać serwis wymiany opon lub zaprzyjaźnionego mechanika.

Powrót do bloga
Skontaktuj się

Poradzimy w kwestii zakupu samochodu oraz serwisu!

    Polisa samochodowa