godło automobil

Hyundai i30 – oceniamy samochody osobowe na sprzedaż

Hyundai
7 lutego 2023

Hyundai i30 – oceniamy samochody osobowe na sprzedaż

Koreańska marka Hyundai od kilku lat już prowadzi, zresztą bardzo udaną, ekspansję na rynki europejskie. Dodatkowo robi to w rozsądny i efektywny sposób. Dowodem na to jest trzecia generacja Hyundai i30, który może zrewolucjonizować rynek kompaktów i zyskać w szczególności popularność wśród flotowców. Pełna gama tego modelu to poza hatchback także kombi i sedan o nazwie Fastback. Na szczególną uwagę zasługuje wersja z silnikiem benzynowym 1.0 T-GDI, której moc maksymalna to 120 KM.

Czy Hyundai i30 to dobre auto?

Mimo tego, że Hyundai i30 z silnikiem 1.0, który napędza benzyna, nie robi ogromnego wrażenia pod względem osiągów, to jak najbardziej jest to auto godne polecenia. Świetnie sprawdza się przede wszystkim w mieście. Na pochwały zasługuje przede wszystkim układ kierowniczy, który współpracuje perfekcyjnie z kierowcą. Hyundai i30 to nie tylko hatchback. Dostępny jest także inny typ nadwozia — Fastback, Wagon oraz wersję sportową oznaczoną literą N. To pokazuje, jak duży nacisk azjatycki koncern położył na to, aby dopasować się do rynku europejskiego.
Z pewnością za tym, aby wybrać Hyundai i30, przemawia jego wygląd, bogata oferta wyposażenia, sposób prowadzenia i wysoka jakość wykończenia. Dzięki możliwości wyboru kilku silników można wybrać model dopasowany do własnych wymagań. Najistotniejszą rzeczą jest jednak bezpieczeństwo, które w przypadku Hyundaia i30 jest na wysokim poziomie.

Jak sprawdzają się silniki benzynowe?

Produkowany z silnikiem benzynowym 1.0 Hyundai i30 nie powala na kolana pod względem niskiego spalania i osiągów. W mieście auto spala około 8 litrów na 100 km. Mimo małej pojemności silnika auto żwawo startuje spod świateł, ale rozpędzenie samochodu do setki już tak satysfakcjonujące nie jest — według wskazań producenta do osiągnięcia 100 km/h 3 cylindrówka potrzebuje około 11 sekund.
Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć Hyundai i30 w tej wersji silnikowej to 190 km/h. Może i jest to w zupełności wystarczająca prędkość, ale trzeba pamiętać, że jej osiągnięcie wbija silnik na wyżyny jego możliwości. Natomiast jazda z pasażerami i prędkością autostradową powoduje, że model i30 sprawia wrażenie, jakby miał wypluć swoje serce spod maski.

Poduszki powietrzne — ocena bezpieczeństwa w Hyundai i30

Nowy Hyundai i30 uzyskał maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach NCAP. Został on najwyżej oceniony w czterech kategoriach — bezpieczeństwo dorosłych, bezpieczeństwo dziecka, ochrona pieszego i systemy bezpieczeństwa. Dzięki temu plasuje się on w grupie najlepiej wyposażonych samochodów i najbezpieczniejszych z segmentu C.
Auto standardowo zostało wyposażone w system autonomicznego hamowania, utrzymywania pasa ruchu, kontroli poziomu uwagi kierowcy i inteligentne światła drogowe. Zaprojektowany, opracowany i przetestowany nowy model i30 odzwierciedla DNA marki Hyundai.

Agresywnie nakreślone tylne lampy — atrakcyjny wygląd auta

Nowa generacja Hyundai i30 zmieniła się znacznie w porównaniu do poprzednika, co uczyniło z koreańskiego kompaktu mocno europejski samochód. Zastąpienie obłych linii ostrzejszymi kreskami wpisało się w nowoczesny wygląd pojazdu. Agresywny przód został wyposażony w dynamiczne reflektory i dużą atrapę chłodnicy, co może spodobać się wielu osobom. Kontrowersyjnie mogą prezentować się jedynie światła do jazdy dziennej i chromowane listwy. Co istotne, auto jest na tej samej płycie podłogowej, co druga generacja modelu i30.
Na szczególną uwagę zasługują egzemplarze w czerwonym lakierze, który połączony z dużymi alufelgami i czarną lotką przy tylnej szybie wygląda niesamowicie. Zapewne niewiele takich modeli będzie pojawiać się na polskich drogach, a szkoda, bo dzięki takiemu połączeniu samochód znacznie się wyróżnia. Biorąc pod uwagę konkurencje z segmentu C, Koreańczycy swoim projektem zbytnio się nie wyłamali. Jednocześnie też nie powielili powtarzalnych schematów, przez co nowa generacja Hyundaia i30 wygląda ciekawiej niż Golf, Focus, czy Auris.

Powrót do bloga
Skontaktuj się

Poradzimy w kwestii zakupu samochodu oraz serwisu!

    Polisa samochodowa