godło automobil

Samochód nowy czy używany?

5 stycznia 2023

Samochód nowy czy używany?

Mając określony budżet, często zadajemy sobie pytanie — lepiej kupić samochód nowy czy używany? W końcu z jednej strony możemy nabyć pachnący nowością, ale niższej klasy pojazd, a z drugiej model z wyższego segmentu z lepszym wyposażeniem, ale z bagażem doświadczeń związanych z dużym przebiegiem. Które rozwiązanie jest lepsze?
Auto używane czy nowy samochód — jak rozwiązać dylemat?
Decyzja o zakupie samochodu często wiąże się z dużymi wydatkami. Nie dziwi więc fakt, że często zastanawiamy się nad tym, które rozwiązanie będzie lepsze — nowy samochód czy auto używane? Przyjrzyjmy się więc zaletom obu tych opcji.

Nowy samochód — zalety

Samochód nowy czy używany? Decydując się na auto z salonu, zyskujemy ogromne możliwości. Możemy upatrzyć sobie wymarzony model bez konieczności prowadzenia żmudnych poszukiwań egzemplarza, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Kupujemy przecież fabrycznie nowy samochód, więc po naszej stronie leży tylko wybór wyposażenia, wariantu i koloru nadwozia.

Istotną zaletą zakupu nowego auta jest fakt, że nikt wcześniej nim nie jeździł. We wnętrzu nie znajdziemy żadnych przetarć, na karoserii nie będzie zarysowań, a w zawieszeniu nie będzie nic stukać. Ponadto nowe auto daje nam względny spokój. Tuż po zakupie nie musimy się martwić kosztownym serwisem. Jesteśmy zobowiązani tylko do jeżdżenia na okresowy przeglądy.

Samochód używany — zalety

Modele z rynku wtórnego nie muszą być wcale skazane na porażkę w starciu z nowymi autami. Dla wielu kupujących liczy się, że w danej kwocie można nabyć używany egzemplarz, który będzie miał wyższą klasę niż nowe auto w tej samej cenie. W związku z tym otrzymamy wtedy wyższy komfort jazdy i lepsze prowadzenie. Ponadto będzie lepiej wyposażony, może atrakcyjniejszy wizualnie i bezpieczniejszy.

Kilkuletni samochód najwyższą utratę wartości ma już za sobą. Jest to kolejny argument, który przemawia za tym, abyśmy wybierali używane samochody. Niektóre osoby wychodzą nawet z założenia, że używanego pojazdy trochę mniej szkoda. Obcierki, stłuczki i inne przygody na drogach nie są niczym niezwykłym, a przytrafić mogą się każdemu. Dlatego też uszkodzenie nowego samochodu będzie dla nas bardziej bolesne.

Zakup samochodu używanego — dostępność i oferta rynkowa

Decydując się na zakup samochodu używanego wiąże się to z jego łatwiejszą dostępnością niż w przypadku aut z salonu. Przede wszystkim nie trzeba na taki pojazd czekać, ponieważ jest on w komisach i u dealerów dostępny od ręki. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością wśród nabywców cieszyły się samochody takich marek jak Hyundai, Alfa Romeo i Jeep.

Na co zwrócić uwagę kupując nowe auto?

Podczas zakupu nowego auta wychodzimy z założenia, że nie ma konieczności sprawdzania czegokolwiek, bo przecież wyjechało świeżo z fabryki i jedyne co musimy zrobić to odpalić silnik. Wyjazd nowym samochodem z salonu możliwy jest dopiero po wydaniu tablic rejestracyjnych z naklejką kontrolną i tymczasowym dowodem rejestracyjnym.

Nie możemy także zapominać o polisie ubezpieczeniowej. Bez tych dokumentów dealer nie wyda zgody na wyjazd samochodu.

Powinniśmy także sprawdzić, czy w pojeździe znajduje się takie wyposażenie, jakie chcieliśmy, a także powinniśmy podpisać protokół zdawczo-odbiorczy.

Na co zwrócić uwagę kupując używane auto?

Jeśli kupujemy auto używane, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego dokumentację. Warto to zrobić przed weryfikacją stanu technicznego pojazdu, ponieważ ewentualna wada prawna będzie o wiele większym problemem, niż fizyczna usterka.

Dlatego powinniśmy się upewnić, że:

  • numer VIN jest taki sam we wszystkich dokumentach i na nadwoziu,
  • w dowodzie rejestracyjnym nie ma informacji o leasingu, kredycie lub zastawie,
  • ważną polisę OC,
  • rzeczywistym właścicielem samochodu jest sprzedawca,
  • właściciel ma wcześniejszą umowę kupna/sprzedaży.
Powrót do bloga
Skontaktuj się

Poradzimy w kwestii zakupu samochodu oraz serwisu!

    Polisa samochodowa